
Denní stacionář
PAPRSEK

Poslání
Posláním Denního stacionáře PAPRSEK je poskytnout dětem a mládeži se zdravotním postižením odborný a individuální přístup, možnost získávat, rozvíjet a udržovat dovednosti potřebné pro jejich soběstačnost, běžný život a začlenit je do života vrstevníků a do kolektivu. Zároveň se snažíme ulehčit rodině v náročné péči o dítě s postižením.
Přednostně poskytujeme službu osobám s místem trvalého bydliště v Třinci, případně ze spádové oblasti a okolních obcí.

Cílová skupina
Do cílové skupiny spadají děti a mládež od 1 do 18 let s různým typem zdravotního postižení (tělesným, mentálním, smyslovým a kombinovaným postižením, vývojovými poruchami, poruchami autistického spektra, poruchami řeči, v kombinaci s ADHD), kteří potřebují pomoc a podporu v péči o sebe sama.
Cíle služby – co chceme a kam směřujeme
Cílem služby je rozvoj, posilování nebo udržování dovedností uživatelů v následujících oblastech:
- soběstačnost v péči o sebe sama (cílem je podpořit celkový rozvoj jejich dovedností a dále upevňovat již nabyté návyky v oblasti soběstačnosti (samostatnost při jídle, používání WC, oblékání a svlékání, pochopit režim dne a průběh sociální služby atd.),
- řeč a komunikace (cílem je rozvinout a uchovat schopnost komunikace uživatele, podpořit vývoj řeči s využitím logopedie, používání mateřského jazyka; nastavit funkční komunikační systém (alternativní a augmentativní komunikace),
- motorické dovednosti (cílem je rozvinout nebo uchovat hrubou motoriku a jemnou motoriku, grafomotoriku, motoriku očních pohybů, tj. celkovou pohyblivost, koordinaci pohybů, držení rovnováhy; pohyby a obratnost prstů; kresbu, psaní; u dětí tupozrakých zlepšit zrakovou ostrost, u dětí nevidomých cvičit hmat, sluch, čich a orientaci v prostoru; u dětí slabozrakých zkvalitňovat zrakové vjemy využíváním speciálních pomůcek atd.)
- seberealizace, rozvoj zájmů, smysluplné trávení volného času (cílem je klient, který nachází a rozvíjí své zájmy, tráví svůj volný čas smysluplně, bezpečně, dle svých možností a schopností a přání (v případě uživatelů s těžkým zdravotním postižením je cílem uživatel, který je ve fyzické pohodě (prostřednictvím polohování, bazální stimulace,…), který má zajištěnu tepelnou pohodu, dostatek podnětů na které pozitivně reaguje,…)
- sociální dovednosti (cílem je získání takových dovedností, které uživateli umožní začlenit se do kolektivu vrstevníků, do vzdělávacího zařízení, jakými jsou schopnost navazovat a udržovat vztahy, spolupráce, respektování společenských norem, zvyků, morálky, schopnost ovládat své emoce, schopnost komunikace, hájení vlastních práv a zájmů).
Naplňování všech těchto cílů budeme sledovat v Individuálních plánech uživatelů, kde konkrétně zjistíme na základě záznamů, sdělení klíčového pracovníka a dle jednotlivých odborných pracovníků z oblasti logopedie, tyflopedie, psychologie na jakých cílech se pracovalo a jakým způsobem byla nebo nebyla daná dovednost u uživatele rozvinuta, posílena nebo zvýšená.
Cíle směrem k rozvoji služby
Stanovené cíle směřující k dalšímu rozvoji služby jsou sestavovány každoročně dle platné Metodiky k plánování rozvojových cílů pro daný rok.
Zásady poskytované sociální služby
1. Zásada individuálního přístupu
2. Zásada důstojnosti uživatele
3. Zásada partnerství
4. Zásada týmové práce
5. Zásada odbornosti
Co nabízíme
Sociální služba Denní stacionář PAPRSEK nabízí tyto základní činnosti vymezené Zákonem č. 108/2006 Sb.
Informace pro praktikanty
Naše organizace přijímá na praxi studenty a stážisty, kteří studují obory v sociální oblasti (VŠ, VOŠ) nebo střední školy se sociálním zaměřením. V případě zájmu o praxi kontaktujte vedoucí služby nebo sociální pracovnici. Poté Vám budou poskytnuty další informace týkající se praxí a stáží.